Audiobooki w Polsce

2Za granicą sytuacja z audiobookami ma się całkiem dobrze. Regularnie wydawane są nowe tytuły czytane przez znanych aktorów tudzież przez najzwyklejszych ludzi, którzy godzą się na czytanie dłuższych tekstów zupełnie za darmo. Ciekawą inicjatywą są również audiobooki czytane przez kilku ludzi naraz co jednak w naszym kraju „nie może przejść”. W każdym bądź razie za granicą w wielu krajach tworzone są nawet specjalne sklepy sprzedające tylko i wyłącznie książki zapisane w formacie audio. Dowodzi to faktu, że są one bardzo popularne i sprzedają się w znacznie większych nakładach niż na terenie Rzeczpospolitej Polski. Dodatkową zachętę stanowią również bardzo ładne wydania, niska cena, profesjonalna obróbka i wysoka jakoś nagrań oraz przede wszystkim – ogromna ilość tytułów. Oczywiście część z nich tłumaczona jest na nasz rodzimy język, ale większość jednak zostaje sprowadzana w oryginalnym języku. A co nam po anglojęzycznych audiobookach skoro zrozumienie tekstu mówionego w języku angielskim wymaga ogromnej wprawy i znajomości samego języka. Sytuacja za granicą (jak zresztą w wielu innych przypadkach) diametralnie różni się od tej jaką możemy zaobserwować w Polsce. Mowa tu oczywiście cały czas o książkach mówionych czyli niczym innym jak o audiobookach. Czemu się różni? Głównie za sprawą dostępności takich książek. Za granicą bowiem, w niektórych krajach (głównie w Wielkiej Brytanii oraz w Stanach Zjednoczonych) powstają za sprawą popularności Audiobooków specjalne sklepy, w których sprzedawane są tylko i wyłącznie książki zapisywane w formie elektronicznej, a co za tym idzie? Przede wszystkim znaczna obniżka cen takich książek i wzrost ich popularności. To natomiast jest powodem nagrywania znacznie większej ilości tytułów. Mamy już do czynienia z audiobookami historycznymi, sensacyjnymi czy książkami typowo fantastycznymi. W ofercie znajdują się również klasyki literatury popularnej oraz literatury pięknej. Mówiąc prościej wybór jest tak ogromny, że każdy znajdzie coś dla Siebie i bez problemu będzie mógł zacząć przygodę z książkami audio albowiem ich suma za oceanem jest porównywalna do ceny normalnych książek jakie są dostępne na rynku.

, , , , , , ,

Profesjonalne nagrywanie

8Audiobooki można nagrywać w sposób dwojaki – amatorsko tak jak ma to miejsce w przypadku akcji Librivox lub profesjonalnie, tak jak są nagrywane profesjonalne audiobooki trafiające do sprzedaży. Oczywiście w obu przypadkach nagrywany dźwięk przechodzi gruntowną obróbkę przez prawdziwych profesjonalistów. W tym drugim przypadku jednak, obróbka bardzo często jest znacznie mniejsza ponieważ już na miejscu nagrywanie odbywa się wraz z mixowaniem przy użyciu profesjonalnego sprzętu. Najważniejszą różnicą jest jednak poziom recytacji/czytania takiej książki. W wypadku profesjonalnych produkcji bowiem udział w nagrywaniu biorą profesjonalni aktorzy tacy jak Piotr Fronczewski czy Krystyna Czubówna. Jest to „śmietanka” polskiej sceny teatralnej oraz telewizyjnej, dzięki czemu już sam „voice acting” jest bardzo profesjonalny przez co ebook stanowczo wzrasta na wartości merytorycznej, a doliczając do tego bardzo ładne wydanie i ciekawie dobrany tytuł otrzymujemy produkt naprawdę wartościowy pod względem merytorycznym. Złotą zasadą internetu jest to, że wszystko co się w nim znajduje ma dwie grupy – przeciwników i zwolenników. Ogólnie rzecz biorąc nie tylko wszystko w sieci, ale wszystko co istnieje w życiu ludzkim jest z jednej strony wychwalane, a z drugiej strony krytykowane. Nie inaczej jest w wypadku tematu audiobooków chociaż tutaj ten konflikt przyjął na tyle kameralną formę, że nie został nagłośniony na większą skalę. Co tak naprawdę zarzucają audiobookom przeciwnicy książki mówionej? Przede wszystkim „zamordowanie ducha książki”. Twierdzą, że książka jest książką, powinno się ją czytać. W momencie gdy ktoś robi to za nas, a my tego słuchamy to nie jest to już książka. Oczywiście po części mają rację, albowiem w książkach chodzi między innymi o to, żeby czytać tą nieziemską przyjemność jaka przychodzi właśnie z czytania. Niestety zdarza się też i tak, że niektórym ludziom się tego robić nie chce, a niektórzy niestety nie mogą. Dla nich wymyślono audiobooki co osobiście uważam za dobry pomysł mimo tego, że sam z nich nie korzystam.

, , , , , ,

Ebook a audiobook

4E-book (książka skonwertowana do formy elektronicznej najczęściej występująca w formacie .pdf) bardzo często kojarzy nam się z audiobookami. Dlaczego? Ano dlatego, że obydwa z tych terminów brzmią bardzo „komputerowo”. W rzeczy samej jest to racja, do powstania obu tych formatów książek potrzebujemy komputera z odpowiednimi aplikacjami. Wbrew pozorom jednak nic więcej wspólnego ze sobą nie mają. E-book bowiem jest niczym innym jak książką pisaną tyle, że przedstawioną (tak jakby przepisaną) na monitorze komputera, format ten został wymyślony dla mobilności i „technologizacji”. W wypadku audiobooka mamy natomiast całkiem inny system książki. Poznajemy ją, „zagłębiamy się” w nią nie za pomocą narządu wzroku, ale uszu przez co jest tak bardzo wyjątkowy. Poza tym powstał tak naprawdę głównie za sprawą rozwiązania problemów z ludźmi ślepymi chcącymi zagłębiać się w świat książek co im do momentu wymyślenia właśnie audiobooków uniemożliwiał ten okropny uszczerbek na zdrowiu. Na całe szczęście – jak się okazało – technika nie zawiodła. Kwestia formatu w jakim zapisywany jest audiobook jest kwestią sporną. Wiąże się on jednak nieco z historią rozwoju technologicznego. W starszych latach nie było bowiem problemu ponieważ książki takie zapisywane były w sposób dwojaki – na taśmie magnetofonowej lub na płycie winylowej. Jednak od momentu gdy do użytku został wprowadzony cyfrowy zapis dźwięku sprawa się skomplikowała. Trzeba było bowiem wybrać odpowiednie parametry dźwięku takie jak częstotliwość czy próbkowanie, a następnie – rzecz najgorsza – format takiej książki. Formatów jest bowiem wiele i każdy oferuje coś innego. Najczęściej jest to wojna dotycząca dwóch parametrów: jakości oferowanego dźwięku oraz wielkości (wagi, liczonej w megabajtach) samego pliku po odpowiedniej kompresji. Pomiędzy wojną wielu formatów przetrwał ten, który oferował zarówno w miarę dobrą jakość i niezbyt duże gabaryty. Mowa tu bowiem o niczym innym jak o popularnym mp3. Sytuacja ta się jednak niebawem zmieni na rzecz nowszych, wydajniejszych i jakościowo lepszych formatów plików.

, , , , , ,

Audiobook a wygoda

1Nie od dzisiaj wiadomo, że audiobooki nie są wykorzystywane wyłącznie przez niewidomych. Coraz więcej użytkowników korzysta z nich głównie dla wygody, a także przez lenistwo. Wspomnę chociaż o uczniach wykorzystujących audiobooki do „bezbolesnej” przeprawy przez lektury szkolne (albowiem audiobooków z tej kategorii jest najwięcej). Całość sprowadza się do tego, że ich popularność stale wzrasta. Nastolatkowie, studenci, a nawet dorośli, wszyscy lubią się wygodnie położyć i posłuchać audiobooka wysokiej jakości co nieraz stanowi poznanie znanej nam książki od zupełnie innej strony. Tym bardziej, że lektorzy dają z siebie naprawdę wszystko i nieraz intonacja jest naprawdę nieziemska. Bardzo ciekawym sposobem na sprawdzenie tego jest przesłuchanie fragmentu co zwykle jest dostępne w większości księgarni internetowych, dlatego też opłaca się kupować audiobooki właśnie tam, a nie w normalnych księgarniach gdzie może się okazać, że kupimy „kota w worku” bo lektor okaże się dla nas niezadowalający. Polacy niekiedy są stawiani w bardzo trudnych sytuacjach. Chcąc zaopatrzyć się w daną rzecz drogą legalną (z góry odrzucamy założenie, że moglibyśmy dopuścić się aktu piractwa) musimy nieraz się sporo nakombinować, a i tak często nie obejdzie się bez korzystania z zagranicznych sklepów czy też serwisów aukcyjnych (takich jak portal ebay). Na całe szczęście z audiobookami nie jest (jeszcze) aż tak źle i bardzo dużą ilość tytułów możemy dostać w polskich sklepach. Chcąc kupować „fizycznie” (nie korzystając z internetu) trzeba przede wszystkim obrać „punkty zaczepienia” gdzie będzie duże prawdopodobieństwo, że akurat poszukiwany tytuł będzie się tam znajdował. Trzeba zatem – mówiąc prościej – wybrać największe księgarnie, które prosperują na terenie całej polski. Do dwóch najważniejszych typów będzie niewątpliwie należeć przede wszystkim sieć sklepów Empik oraz księgarni Matras. Obydwie posiadają szeroki wybór zarówno polskojęzycznych jak i anglojęzycznych audiobooków maści wszelakiej. Ładne wydania, stałe dostawy i nowości oraz atrakcyjne ceny powodują, że audiobooki kupuje się właśnie tam.

, , , , , , ,

Strona 1 (2)12»