Telekomunikacja satelitarna

27Dalekosiężna łączność radiowa może być realizowana na zasadzie transmisji przez sztuczne satelity sygnałów nadawanych przez stacje naziemne. Do łączności wykorzystywane są mikrofale w zakresach częstotliwości od kilku do kilkunastu GHz. Rozróżnia się systemy telekomunikacji satelitarnej stałej, pomiędzy stacjami satelitarnymi na powierzchni ziemi, oraz systemy telekomunikacji satelitarnej ruchomej, do łączności z obiektami ruchomymi. Mogą one służyć do transmisji dowolnego rodzaju sygnałów. Telekomunikację satelitarną charakteryzuje łatwa realizacja nowych niezawodnych połączeń przez stacji usytuowane w dowolnych warunkach terenowych, przy czym koszt linii nie zależy od odległości miedzy satelitami. Satelity są także coraz częściej wykorzystywane do nadawania programów telewizyjnych i radiofonicznych, odbieranych na powierzchni Ziemi bezpośrednio przez liczne małe urządzenia odbiorcze. Pierwszy satelita telekomunikacyjny został umieszczony na orbicie w 1960 roku, był to tak zwany satelita pasywny, czyli odbijający sygnały radiowe. Niezwykle dynamiczny rozwój cechuje telewizję. Jest to dział telekomunikacji zajmujący się nadawaniem, przesyłaniem oraz odtwarzaniem w miejscu odbioru ruchomym. Rozróżnia się telewizję programową, przeznaczoną do nadawania dla szerokiego ogółu odbiorców, oraz telewizję użytkową, służącą do zdalnej obserwacji zjawisk lub kontroli różnych procesów. Telewizja programowa może być rozsiewcza lub przewodowa. Zależnie od rodzaju obrazu rozróżnia się telewizję monochromatyczna, w której nadaje się informacje o przestrzennym rozkładzie luminacji obrazu, oraz telewizję kolorową, w której nadaje się informacje o wszystkich cechach kulometrycznych obrazu. Ziemskie stacje badawcze zwykle bezpośredni zasięg około kilkudziesięciu kilometrów, przy czym zależy on od mocy nadajnika i od wysokości, na której pracuje antena nadawcza. Znacznie większy zasięg mają anteny satelitarne. Wymaga on specjalnej anteny i dodania odbiornika tunera satelitarnego.

, , , , , , , , ,

Wady czasopism

13Informacje jakie krążą po świecie różnią się od siebie diametralnie, ale zainteresowanie ludzi jest tak różne i tak duże, że właściwie każda, nawet wydająca się być najgłupszą informacją czy najgłupszym pomysłem na świecie znajdzie przecież chociażby jednego zwolennika, jedną osobę, którą to zainteresuje. Informacje te dzielą się zatem na najróżniejsze rodzaje, a niektóre naprawdę wydają się być wręcz śmieszne, ale ludzie i tak lubią je pochłaniać. O czym mowa? Przede wszystkim o tym, że jeśli chodzi o informacje, to dzieli się je chociażby na typy takie, jak informacje polityczne, informacje ze świata, które interesują ludzie chcących dowiedzieć się co się nowego stało, informacje te dzielą się na jeszcze wiele innych rodzajów, ale nie w tym rzecz. Są jednak również informacje tak naprawdę mniej istotne, informacje, które dotyczą chociażby bezpośrednio nie tyle danych wydarzeń, co po prostu osób, które w danych wydarzeniach biorą udział. Są to chyba najbardziej pożądane przez ludzi informacje – świat informacji o gwiazdach, o znanych ludziach o tym kto gdzie był, co zrobił, jak był ubrany albo jak się skompromitował. Nie wiadomo dlaczego ludzie tak bardzo uwielbiają czerpać informacje dotyczące czyjegoś prywatnego życia a c najciekawsze jeszcze czerpiąc radość z ich ewentualnych niepowodzeń. Czasopisma i gazety, kolorowe czy też nie kolorowe, to nie jest istotne – istotne jest to, że czytanie czasopism i gazet może powodować tak samo wiele korzyści jak również i wad, nawet jeśli chodzi o tematyczne czasopisma. Otóż mówiąc o czasopismach tematycznych no to przede wszystkim chodzi o fakt, że wystarczyłoby wierzyć naprawdę w każde słowa, wierzyć ślepo w ogóle nie zastanawiając się nad pewnymi rzeczami. W takim wypadku brak dystansu do tego co znajduje się w wśród takich czasopism czy gazet może zaszkodzić nam nieodwracalnie. No ale bywa przecież gorzej, bowiem omijając już czasopisma tematyczne i idąc w stronę tak zwanych brukowców, to tutaj sprawa układa się znacznie inaczej i niestety gorzej. Informacje zawarte w takich brukowcach choć często najbardziej przez ludzi pożądane z pewnością szkodzą często nie tylko nam, ludziom który biorą się za takich czasopism czytanie, ale również i chyba przede wszystkim tym, którzy są osobami publicznymi. Mówi się niby, że to jednak ich wybór wystawiać się na publiczne światło, ale są przecież jakieś granice. My możemy zyskać pewne negatywne efekty wierząc w każde słowo szczególnie dotyczące kogoś, co w życiu naszym normalnym też się zdarza, a osoby publiczne niestety zyskują często pogardę ludzi czytających takie czasopisma. Czasami reputacja jest już wręcz nieodwracalna, a tego nam nikt nie wróci.

, , , , , , ,

Ogladanie filmów

23W dzisiejszym świecie istnieje wiele ciekawych wynalazków, które są przez cały czas ulepszane i zmieniane po to, aby nie tylko ulepszać nam życie, ale przede wszystkim stawać się coraz łatwiejsze i przyjemniejsze w użyciu. Jednym z takich urządzeń czy wynalazków jest komputer. To właśnie komputery określa się jako jeden z najlepszych wynalazków, najlepszą nowinkę technologiczną, bowiem potrafi on tak wiele i stwarza ludziom tak wiele możliwości. Otóż komputery, które teraz w ogóle nie przypominają pierwszych prób stworzenia czegoś, co miało by komputerem są po prostu cudownymi urządzeniami. Komputery służą nam do pracy, do rozrywki, do zabawy jak również do korzystania z zasobów informacji jakie możemy znaleźć w komputerze, o ile podłączony jest do niego internet. Komputery są nieodłącznym kompanem życiowym wielu z nas i ciężko jest wyobrazić sobie bez nich życie. Komputery służą nam swoimi możliwościami praktycznie w niemal każdej czynności, ale należy pamiętać, że muszą być chronione, bowiem zagrażają im różnego rodzaju zewnętrzne ataki… Każdy z nas jest inny, a więc każdy lubi robić co innego. Każdy pracuje gdzieś indziej, każdy po pracy robi coś innego, bowiem co innego sprawia mu przyjemność. Niektórzy ludzie spędzają każdy możliwy wolny czas jak najbardziej czynni, inni natomiast wolą w ogóle się nie ruszać i najlepiej nie wychodzić z domu, po prostu odpoczywając. Wśród tych, dla których bierny odpoczynek jest istotny również znajdują się pewne ciekawe rozrywki, a najlepsze z nich to filmy. Oglądanie filmów to duża przyjemność dla wielu z nas, zatem szczególnie gdy mamy ochotę odpocząć, to najlepiej jest zająć się jakimś filmem, jeśli oczywiście mamy zamiar po prostu nie ruszać się z domu, a nawet ze swojego fotela. Oglądanie filmów wbrew pozorom ma swoje zalety, bowiem to przede wszystkim rozrywka, a przecież rozrywka jest w odpoczynku niezwykle istotna. Filmy dostarczają rozrywki, z którą wiążą się bardzo często różne emocje, czasami dobre, czasami złe, ale liczy się sam fakt, że potrafią w człowieku wzbudzić różne uczucia, a już samo to jest dla nas bardzo korzystne.

, , , , , , ,

Przygotowania do nagrywania

9Audiobooka może nagrać każdy z nas, ale nie większości wyjdzie zaledwie amatorskie nagranie, które będzie się nadawało jedynie do odsłuchania w domu. Aby nagrać audiobooka bowiem trzeba wpierw mieć do tego warunki. Nie można tego zrobić w domu, w miejscu głośnym, lub na słabym sprzęcie. Najważniejszą sprawą jest czysty, głośny, nie zagłuszony dźwięk. Oczywiście duża w tym rola lektora, ale jest jednak pewna cząstka tego (nawet całkiem pokaźnych rozmiarów), która jest zależna od techników dźwięku. Pomieszczenie, w którym nagrywany jest audiobook musi być zupełnie wyciszone, żadne dźwięki z zewnątrz, szumy, odgłosy nie mają prawa się do owego pomieszczenia dostać. Następnie sprzęt nagrywający, którzy musi być naprawdę dobrej jakości. Ważne jest tu zachowanie efektu dźwięku przestrzennego, dlatego też lektor musi być „otoczony” mikrofonami obszarowymi (takimi jak mają profesjonalne studia nagraniowe lub profesjonalne kamery dziennikarskie) wysokiej jakości tłumiącymi szum. Oczywiście nie jest to klucz do sukcesu, ponieważ bez późniejszej obróbki się tak czy tak nie obejdzie, ale zapewni to znacznie mniej roboty przed komputerem niż mogłoby się wydawać. Człowiek ma z książkami do czynienia od bardzo, bardzo dawna. Już w czasach starożytnych pisane były różne teksty chociaż czytać je mogli jedynie Ci, którzy umiejętność czytania opanowali. Książka jednak stała się popularna dopiero wtedy gdy nauka czytania była czymś co „dosięga” każdego. To jednak okazało się niewystarczające i w dobie komputerów i postępu technologicznego ludzie wpadli na nowe pomysły dystrybucji takich książek. Mowa tu przede wszystkim o e-bookach i audiobookach. Zarówno pierwszy jak i drugi garściami korzystają z dóbr komputera. Zastanawiać może tylko co jeszcze zostanie wymyślone. Mamy już bowiem książkę na papierze, na ekranie monitora i w formie pliku audio. Jak bowiem może być inaczej zapisana książka. Czy specjalistom od technologii skończyły się już pomysły czy zaskoczą nas czymś jeszcze. Czy w przyszłości książki będą zapisywane w formie elektronicznych wspomnień, w których będziemy obserwatorami bezpośrednimi za pomocą specjalnych googli? Albo specjalne aparatury będą wprowadzały do naszego umysłu treść książki tak, że zapadając w sen będziemy kreowali jej treść i w ten sposób ją „czytali”? Wiem, że te domysły mogą się wydawać bardzo abstrakcyjne, ale twórcy nieraz nas już zaskoczyli dlatego też tak naprawdę niewiadomym jest co czeka nas za kilkadziesiąt lat.

, , , , , , , ,

Strona 1 (2)12»